Antalya Dost Eli Projesi Ab Gençlik Programına Alındı

Geleceğimizin teminatı olan genç nesillerimizin yetişkin bireyler olması için eğitimin yanı sıra sağlıklarının da her türlü tehdit ve tehlikelerden korunması gerekmektedir. Bu tehdit ve tehlikelerin başında hiç şüphesiz madde bağımlılığı gibi onlara maddi ve manevi zararlar veren, sosyal hayattan, çevreden ve aileden kopararak tek başına çaresiz bir duruma düşüren zararlı alışkanlıklar gelmektedir.

İklim ve yaşam şartları nedeni ile ilimize diğer bölgelerden çok fazla göç olmakta, bunların çoğunluğunu işsiz ve ekonomik sıkıntı çeken aileler ve çocukları oluşturmaktadır. Ayrıca ilimizin uluslar arası bir turizm destinasyonu olması sebebi ile yılda yaklaşık on milyon yabancı misafir edilmektedir. Sirkülasyonun bu denli yoğun olması her türlü mal ve hizmetin yasadışı bile olsa dolaşma riskini doğurmaktadır. Yine ülkemizin madde kaçakçılığında transit ülke konumunda olması, yasa dışı yollardan bu maddelere erişimi kolaylaştırabilmektedir. Uyuşturucu suçlarının odağındaki deport edilmiş yabancı şahısların ilimizde bu tür yasa dışı faaliyeleri sürdürme eğilimleri bulunmaktadır. Tüm bu risk faktörleri ilimizde uyuşturucu madde kullanımını arttırmaktadır. Kullanım ve bağımlılığın önlenebilmesi için mücadelenin belirli bir plan çerçevesinde ve toplumun her kesiminin mücadele içerisinde yer almasıyla sağlanabilir.

Emniyet Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen uyuşturucu/uyarıcı madde operasyonlarından yola çıkarak;

-Bireylerin madde kullanmaya başlamasını engellemek,

-Maddeye ulaşılabilirliği azaltmak,

-Madde kullanımı ve sonuçları hakkında farkındalığı arttırmak,

-Deneme amaçlı kullanımların riskleri konusunda bilgilendirici faaliyetlerde bulunmak ve deneysel kullanımı önlemek amacı ile Emniyet Müdürlüğümüz koordinesinde; Kepez’de, belediye bünyesinde faaliyet gösteren Antalya Kepez Meslek Eğitim Kursları (AKMEK) ile Büyükşehir Belediyesine bağlı Antalya Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarına (ASMEK) katılan kursiyerlere, Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü bulunan gençlere, gençlerle çalışan STK’lara, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki kulüplere farkındalık arttırıcı seminerler vermek, çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelerle (çeşitli spor dallarında yarışmalar düzenlenmesi, imza kampanyaları, büyük alış veriş merkezlerinde stand açılması, yerel radyo ve televizyon programlarına katılım vb. ) sağlıklı yaşamı desteklemek, madde bağımlısı gençlerin tedavi edilebilmeleri için Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (AMBAUM) yönlendirmek, tedaviyi kabul etmeyenleri ikna etmek, tedavi sonrası yaşamlarını daha kolay hale getirebilmek için Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğüyle işbirliği içerisinde meslek edindirmeye yönelik çalışmalar yapmak için öncelikle madde kullanımını önlemeyi hedef alacak, toplumun her kesiminin bilinçlenmesini destekleyerek hedef kitlelere ulaştıracak, bireyin kendi yaşamında sağlıklı seçimlere ve davranışlara yönelmesine katkı sağlayacak, uzun süreli etkiyi amaçlayan, ilgili tüm kuruluşların işbirliğiyle desteklenecek programlara gereksinim duyulması sebebiyle; Avrupa Gençlik Programları çerçevesinde Eylem 1.2 kapsamında “ANTALYA DOST ELİ” isimli proje uygulamaya konulmuştur.

Antalya Dost Eli Madde Bağımlılığı Önleme ve Sağlıklı Yaşam Bilinci Projesi” Tanıtım Toplantısı

Antalya Dost Eli Madde Bağımlılığı Önleme ve Sağlıklı Yaşam Bilinci Projesi” Tanıtım Toplantısı

Projemiz 01.09.2011 ile 30.04.2012 tarihleri arasında yaklaşık sekiz ay sürecek olup Avrupa birliği tarafından desteklenecektir.

Projemize, Antalya’da Büyükşehir Belediyesi ile alt belediyeler, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi-AMBAUM, STK'lar, Cezaevi, Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü aktif olarak destek verecek, proje süresince çeşitli etkinliklerde yer alacaklardır. Böylelikle proje ekibine ek olarak, destek veren kurumlar aracılığıyla daha çok gençlere ve ailelerine ulaşma fırsatı ile birlikte maddenin zararları hakkında toplumda farkındalık yaratarak mücadelede etkinliği arttıracaktır.

Akran Eğiticilerin Eğitimi

Akran Eğiticilerin Eğitimi

Akran Eğiticilerin Eğitimi

Akran Eğiticilerin eğitimi

Akran Eğiticilerin eğitimi

Akran Eğiticilerin eğitimi

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×